Czy pracownicy stowarzyszenia zarabiają pieniądze?

man-76196_1280Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób pracują i funkcjonują stowarzyszenia oraz, czy ich członkowie osiągają jakiekolwiek korzyści majątkowe, z tytułu zasiadania w stowarzyszeniu i bycie jego członkiem. Odpowiedź jest bardzo prosta. Stowarzyszenia w Polsce to organizacje niezarobkowe. Nie ma więc możliwości zarabia i otrzymywania pensji, jeżeli ktoś jest członkiem stowarzyszenia. Najczęściej jest to jego działalność dodatkowa, poza którą ma on normalną pracę zarobkową, za którą co miesiąc otrzymuje jakieś wynagrodzenie.
W Polsce stowarzyszenia to pewien rodzaj organizacji społecznych. Powoływane są one w różnych celach, ale najczęściej zrzeszają po prostu grupę osób, która pragnie wspólnie działać,. W określonym celu. Stowarzyszenia w Polsce to na przykład partie polityczne, komitety wyborcze, związki wyznaniowe, związki zawodowe, organizacje pracodawców i cechy rzemieślnicze.
Wszystkie stowarzyszenia powinny funkcjonować przede wszystkim na zasadach opartych w kodeksie prawa administracyjnego. Poza tym, obowiązują je również inne akty prawne, jak na przykład prawo o stowarzyszeniach. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy bez problemu można zostać członkiem danego stowarzyszenia. Wszystko zależy oczywiście od naszej sytuacji oraz od tego, w jaki sposób funkcjonuje dane stowarzyszenie i jaki jest charakter jego pracy. każda partia polityczna ucieszy się z tego, że ktoś wstąpi chętnie w jej szeregi i zasili je. Jest to ogromna karta przetargowa, ponieważ jak wiadomo – cieszą się największym zaufaniem partie, które zrzeszają najwięcej osób i obywateli. Członkostwo w partii politycznej, powinno również, przynajmniej w teorii wiązać daną osobę do głosowania w wyborach na przedstawicieli danej partii. W praktyce bywa jednak różnie. Wiele osób zostaje członkami partii politycznych, aby na przykład dostać pracę lub osiągnąć inny rodzaj korzyści.
Inaczej sytuacja ma się już z komitetami wyborczymi. Tutaj nie jest tak łatwo się dostać z ulicy. Zazwyczaj komitety wyborcze składają się bowiem z osób, które pragną działać w konkretnym celu, to jest zdobyciu władzy przez daną partię lub osobę. Dlatego nei każdy może zostać członkiem komitetu wyborczego, kiedy tylko mu się podoba. Zazwyczaj najpierw trzeba wypracować sobie odpowiednią pozycję w partii i dzięki temu można liczyć na członkostwo.
Podobnie jak partie polityczne, związki zawodowe również chętnie przyjmują w swoje szeregi obywateli. Ważne jest jedynie, aby dana osoba była faktycznie przedstawicielem danej grupy zawodowej. Dla nich oznacza to zwiększoną siłę i dużo większy wpływ, na przykład na przedstawiciela pracodawcy, czy nawet na organy w państwie,. Niektóre organizacje zawodowe działają bowiem niezwykle prężnie i są w stanie zjednoczyć przedstawicieli danego zawodu na terenie całego kraju. Dzięki temu, bez problemu organizowane są demonstracje i pochody. O wiele łatwiej jest więc walczyć o swoje prawa i wywierać duży nacisk na rządzących. Doskonałym przykładem może być niedawny strajk pielęgniarek, który w doskonały sposób zaszantażowały ministerstwo i wymogły kolejne podwyżki.

W: Bez kategorii

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© 3805 Organizacje Społeczne. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.